Pva otrzymywany jest w wyniku polimeryzacji octanu winylu oraz hydrolizy otrzymanego polioctanu. Otrzymany produkt rozpuszcza się w wodzie oraz w wodnych roztworach kwasu fosforowego, octowego i mrówkowego. Na ciepło rozpuszcza się także w silnie polarnych cieczach organicznych jak formamid(mrówczan etylu), dwumetyloformamid, glikol etylowy, gliceryna.
Wytwarzana folia PVA jest odporna w zetknięciu z olejami, detergentami, produktami sypkimi, klejami, farbami na bazie węglowodorów, rozpuszczalnikami, reaguję z wodą z różnym skutkiem zależnym od temperatury. W przypadku folii rozpuszczalnej w wodzie zimnej temperatura wyjściowa to 20 C, powyżej tej wartości proces przyspieszy a poniżej czas całkowitego rozpuszczenia będzie się wydłużał.
Procesem tym możemy zarządzać zmieniając grubość folii jak i jej rodzaj. Na czas w jakim folia ulegnie rozpuszczeniu ma wpływ także stopień hydrolizy jakiemu została poddana. Im większy, tym wyższa temperatura wody będzie pożądana w celu całkowitego rozpuszczenia. Pva to także substancja powierzchniowo czynna, silnie obniżająca napięcie powierzchniowe wody. Cechą charakterystyczną roztworów poliwinylowego alkoholu jest wzrost jego lepkości w wyniku tworzenia się wiązań wodorowych.
Folie Pva i wytwarzane z nich produkty są miękkie, elastyczne , odporne na rozerwanie. Alkohol poliwinylowy jest błonotwórczy, ma właściwości zagęszczające, podnoszące lepkość.
Produkty PVA mogą być nakładane , służyć do pakowania, być rozpuszczane w roztworach wodnych w celu otrzymywania pożądanych cech a także pełnić rolę separatora, izolując od agresywnego chemicznie podłoża.
Rozpuszczalna w wodzie
Biodegradowalność
Nietoksyczność
Przyjazna środowisku
Antystatyczna
Wytrzymała i odporna na ścieranie
Nieprzepuszczalna
Odporna chemicznie
Projekt i wykonanie:https://bypixel.pl